Aby bylo oddlužení dlužníka soudem povoleno, je nutné splnit pouze několik základních podmínek, které určuje insolvenční zákon. Důležité je vybrat si na sepis a zpracování insolvenčního návrhu zkušeného odborníka, kterým bývá nejčastěji advokát. Tak má dlužník jistotu, že vše proběhne v pořádku a na první dobrou.
Jaké jsou podmínky pro povolení oddlužení?
Soud povolí oddlužení v případě, kdy jsou splněny následující podmínky:
-
-
- dlužník musí být v úpadku, tzn. mít alespoň dva věřitele se závazky 30 dnů po splatnosti nebo mu úpadek hrozí
- být schopen splácet měsíčně částku min. 2 178 Kč (u oddlužení manželů 3 267 Kč)
- insolvenční návrh musí být sepsán akreditovanou osobou, kterou je nejčastěji advokát
-
Návrh lze podat i v případě hrozícího úpadku
Při podání insolvenčního návrhu se prokazuje úpadek dlužníka, ale je možné sepsat návrh i pro hrozící úpadek. Tedy pro stav, kdy dlužník ještě nemá všechny dluhy 30 dní po splatnosti, ale již nyní je zřejmé, že je v budoucnu splácet nezvládne.
Dlužník může navýšit svůj příjem pomocí darovací smlouvy
Pokud dlužník nemá dostatečný příjem, případně žádný příjem, má možnost získat jej pomocí darovací smlouvy. Tzn. daru, který mu poskytne blízká osoba. Tím se jeho příjmy navýší a splní podmínku pro oddlužení. Pozor na neodborně vypracovaný návrh na povolení oddlužení!
Insolvenční návrh sepisuje akreditovaná osoba
Insolvenční návrh na povolení oddlužení si nemůže dlužník zpracovat sám. Je nutné využít služeb odborníka, který je k sepisu insolvenčního návrhu oprávněn. Nejčastěji se jedná o advokáta, který zná podmínky insolvence a přesně ví, jak postupovat. Návrh na povolení oddlužení spolu s insolvenčním návrhem je tak vypracován rychle, precizně a bezchybně.
Kdy může být insolvenční návrh zamítnut?
Návrh na povolení oddlužení bude soudem zamítnut v případě nesplnění výše uvedených podmínek nebo také v případě, kdy dlužník podáním návrhu na oddlužení sleduje nepoctivý záměr.
Nepovolení oddlužení pro nepoctivý záměr dlužníka
Soud nepovolí oddlužení v případě nepoctivého záměru. O nepoctivý záměr může jít tehdy, kdy dlužník před oddlužením převede nějaký svůj majetek na třetí osobu, jinak znevýhodňuje věřitele či se zadluží na poslední chvíli. Tzn. dlužník si vezme těsně před oddlužením další půjčku, aby splnil podmínky pro oddlužení. Soud ale situaci dlužníka pečlivě prověřuje.
Proto POZOR! Pokud není dlužníkovi povoleno oddlužení právě kvůli nepoctivému záměru, nemá pak možnost o oddlužení požádat dalších 5 let.
Zamítnutí insolvence z důvodu předchozího získání osvobození dluhů
Povolení oddlužení neprojde soudem také v případě, kdy dlužník v předcházejících 12 letech již prošel úspěšně oddlužením a získal od soudu osvobození od placení zbývajících dluhů. Opakování insolvence je v tomto případě možné, ale v praxi obtížné. Soud může opakování povolit jen z důvodů hodných zvláštního zřetele. Žádost o insolvenci je při zamítnutí soudem možné opakovat.
Pokud byla žádost o insolvenci z nějakého důvodu soudem zamítnuta, je možné ji doplnit a podat opakovaně znovu. Tato možnost odpadá jen v případě, kdy se jednalo o zamítnutí kvůli nepoctivému záměru. V tomto případě soud neschválí žádost o insolvenci po dobu dalších 5 let.
Opakovaná žádost o oddlužení je možná za další 3 měsíce
Pozor! Pokud dlužník podá návrh na povolení oddlužení a vezme jej zpět, nový návrh může podat nejdříve až za další 3 měsíce. Proč? Aby žádný z dlužníků nezneužíval podávání návrhů na povolení oddlužení jen z důvodu, aby se rychle vyhnul exekucím.
V minulosti k této činnosti docházelo velmi často, kdy si dlužník nechal rychle a ledabyle vypracovat návrh na povolení oddlužení jen tak „na oko“, aby se vyhnul exekuci či návštěvě exekutora. Následně návrh od soudu stáhl a takto to opakoval několikrát.
Nevíte, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Potřebujete vysvětlit, jak postupovat? S námi oddlužení zvládnete na první dobrou. Kontaktujte nás.