Jednou z nejdůležitějších a významných fází insolvenčního řízení je schůzka s insolvenčním správcem tzv. přezkumné jednání, na kterou má dlužník povinnost se dostavit. Projednávají se zde veškeré příjmové a majetkové poměry dlužníka, posuzují se jednotlivé závazky a navrhuje se splátka pro insolvenci. Máte strach, že to nezvládnete?
Jsme advokátní kancelář s týmem odborníků specializující se na insolvenční právo, působící po celé České republice a nabízíme vám právní zastupování. Připravíme vás nejen na přezkumné jednání, ale můžeme vás provázet celým procesem oddlužení. Mezi naše hlavní priority patří profesionalita a lidský přístup. Našim cílem je spokojený klient, který se na konci oddlužení dočká vytouženého osvobození od placení zbylých dluhů.
Přezkumné jednání s insolvenčním správcem se nemusí konat v sídle nebo provozovně insolvenčního správce. Často se koná i v místě bydliště dlužníka, případně i v jiných důstojných prostorách.
Co vás čeká na přezkumném jednání
Je třeba si uvědomit, že jde opravdu o důležitou fázi celého insolvenčního řízení, kde se posuzují veškeré zjištěné okolnosti v průběhu insolvenčního řízení. Bude se navrhovat možná splátka v insolvenci a prodej majetku. Dlužník musí být připravený zejména:
- Přijmout stanovisko k jednotlivým přihláškám věřitelů
- Doložit aktuální příjmy, zejména za období od podání insolvenčního návrhu, podnikatelé doložit svůj čistý zisk z podnikání a možnou splátku v insolvenci
- Připravit si argumenty k možnému prodeji majetku spadajícího do majetkové podstaty, nejčastěji k prodeji vozidla (proč nelze zpeněžit – nízká hodnota vozidla, zdravotní důvody, dojíždění do zaměstnání, držení pohotovosti)
- Zaujmout své stanovisko k nezajištěné nemovitosti. Vyjádřit se ke znaleckému posudku, případně předložit svůj znalecký posudek. Argumentovat, že v nemovitosti bydlí, jaký je opravdový stav nemovitosti a jeho cena a proč se nemovitost nevyplatí zpeněžovat.
- Připravit si argumenty a důkazy k žádosti o snížení splátek (doložit náklady na bydlení)
- Vyjádřit se, zda uhradil odměnu za sepis insolvenčního návrhu
- Zaujmout stanovisko k navrhovanému způsobu oddlužení, nejčastěji ke zpeněžení majetkové podstaty se splátkovým kalendářem
Správce je při insolvenčním řízení povinen přezkoumat přihlášené pohledávky
Ke každé jednotlivé přihlášce se musí insolvenční správce vyjádřit. Zároveň zjišťuje i stanovisko dlužníka. Tato stanoviska mohou být stejná, ale mohou se i lišit. Obě stanoviska zapíše do seznamu přihlášených pohledávek, který dlužník podepisuje.
- Pokud s nárokem věřitele souhlasí, pohledávku nepopřou a tím ji uznají.
- Pokud s pohledávkou z nějakého důvodu nesouhlasí, mohou ji popřít co do pravosti, co do výše a co do pořadí.
- o popření, co do pravosti jde tehdy, pokud popírající namítá, že pohledávka zanikla, nebo že vůbec nevznikla nebo je promlčená. Například dlužník tvrdí, že dlužnou částku věřiteli již vrátil, nebo ji měl vrátit před vypršením tříleté promlčecí lhůty a věřitel o vrácení nijak neusiloval.
- Při popření výše pohledávky, popírající namítá, že pohledávka sice existuje, ale v jiné výši, než tvrdí věřitel. Například, že část již byla věřiteli vrácena.
- Poslední možností je popření pořadí pohledávky. Umožňuje popřít i zajištěnou pohledávku. Novela insolvenčního zákona od 1.6.2019, ale zavedla nová pravidla pro nakládání s úroky, úroky z prodlení, poplatky z prodlení a smluvními pokutami. Toto příslušenství a smluvní pokuty, které v souhrnu převyšují výši jistiny přihlášené pohledávky v okamžiku jejího vzniku, musí věřitelé přihlásit jako pohledávky podřízené, které se uspokojují až po úplném uhrazení pohledávek nepodřízených.
Dlužník, který v insolvenci uhradí 100% nepodřízených pohledávek v insolvenci pokračuje dál a insolvence končí až uhrazením i pohledávek podřízených.
Je třeba zmínit, že pokud již byla věřiteli pohledávka přiznána pravomocným soudním rozhodnutím nebo jiným exekučním titulem a jedná se tedy o pohledávku vykonatelnou, jsou možnosti, jak pohledávku popřít, značně omezeny.
Pokud je popřena nevykonatelná pohledávka, vyrozumí o tom insolvenční správce příslušného věřitele. Pokud se věřitel s popřením své pohledávky nesmíří, podá proti popírající osobě žalobu k insolvenčnímu soudu. O existenci pohledávky pak rozhodne insolvenční soud.
Při popření vykonatelné pohledávky je podání žaloby na popírajícím, nejedná-li se o popření pořadí. Do doby, než je pohledávka popřeného věřitele insolvenčním soudem zjištěna, není na ni v oddlužení plněno. Pokud dlužník spor prohraje hradí veškeré náklady s tímto spojené. Je tedy na zvážení, zda takovou žalobu podávat.
Další skutečnosti zjišťované při přezkumném jednání
Ověření příjmů dlužníka
Insolvenční správce zjišťuje v rámci přezkumného jednání i příjmy dlužníka, které spadají do majetkové podstaty. Dlužník je povinen mu poskytnout součinnost nejčastěji formou doložení aktuálních příjmů. Je povinen mu sdělit čísla bankovních účtů, účtů stavebního spoření, či penzijního připojištění. Zkrátka musí doložit všechny své příjmy, ze kterých lze uspokojit věřitele. Podnikatelé dokládají svůj reálný zisk z podnikání (reálné příjmy a výdaje). Insolvenčního správce dále posuzuje dlužníkovi schopnosti a možnosti vykonávat výdělečnou činnost a zkoumá jeho dovednosti. Zajímá ho, zda má dlužník řidičské oprávnění, znalost cizích jazyků, svářečský, strojní, zbojní průkaz, IT dovednosti, profesní zkoušky), jaké má nejvyšší dosažené vzdělání a nejvýznamnější předchozí zaměstnání. Dále i schopnost dojíždět do zaměstnání a další faktory zvyšující nebo naopak snižující příjmový potencionál dlužníka (např. zdravotní omezení).
Ocenění majetku dlužníka
Insolvenční správce zjišťuje veškerý majetek, který jde zpeněžit a spadá do tzv. majetkové podstaty. V případě nemovitosti zajistí znalecký posudek, ostatní věci ocení insolvenční správce sám. Své ocenění odůvodní.
Zjištění úhrady odměny za sepis a podání insolvenčního návrhu na povolení oddlužení
Na přezkumném jednání se vás insolvenční správce bude ptát, kdo vám sepsal a podal insolvenční návrh a zda byla tato služba uhrazena. Tuto informaci následně zaznamená do zprávy pro oddlužení.
Vyjádření se k návrhu nižších splátek
Dlužník při sepisu insolvenčního návrhu může z různých důvodů zažádat o snížení splátek v oddlužení. Svoji žádost musí náležitě odůvodnit. Poslední možností, kdy lze o snížení splátek zažádat je právě na schůzce s insolvenčním správcem, který možnosti a okolnosti snížení splátek prověřuje. V průběhu insolvence lze o snížení splátek zažádat pouze v případě, kdy se výrazně změní okolnosti.
Určení způsobu oddlužení
V insolvenci existují dva způsoby oddlužení a insolvenční správce na přezkumu navrhne vhodný způsob. Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty (prodej majetku) a druhý nejčastější způsob oddlužení zpeněžením majetkové podstaty a splátkový kalendář. U splátkového kalendáře pak insolvenční správce dle příjmů odhadne míru plnění a navrhne distribuční schéma splátkového kalendáře. U podnikatelů stanoví zálohovou splátku.
Dokumenty z přezkumného jednání
Insolvenční správce po přezkumném jednání podá zprávu o přezkumu a pro oddlužení, která je zveřejněna v insolvenčním rejstříku. Všichni věřitelé mají možnost proti těmto zprávám podat námitky. Mohou namítnout nepoctivý záměr, nebo jiný důvod (nízké plnění), který by vedl k neschválení oddlužení. Tyto námitky může uplatnit pouze do konce schůze věřitelů a pokud se tato schůze nekonala, tak ve lhůtě do 7 dnů od zveřejnění zpráv o přezkumu a pro oddlužení vyhláškou. Soud může nařídit i jednání. Odvolání proti rozhodnutí o námitkách není přípustné.
Je toho na vás hodně? Světem insolvencí vás rádi provedeme.
Sjednejte si nezávaznou konzultaci s naším insolvenčním specialistou, který vám vše srozumitelně vysvětlí.