fbpx

Kdo je insolvenční správce a jak zasahuje do insolvenčního řízení dlužníka?

Insolvenční správce je pro dlužníka důležitou osobou v průběhu celé insolvence. Dlužník je povinen hlásit insolvenčnímu správci veškeré změny týkající se jeho oddlužení. Insolvenčního správce stanoví soud, a to ihned při povolení oddlužení dlužníka.

Insolvenční správce zjišťuje, kontroluje a dohlíží

Je třeba si uvědomit, že insolvenčního správce nemá dlužník neustále za zády a také není jeho povinností, aby dlužníku poskytoval rady, a to jak obecné, tak právní.

Insolvenční správce není advokátem, nýbrž osobou, která plní především funkci zjišťovací a administrativní povahy. Insolvenční správce kontroluje, zda dlužník plní soudem stanovené podmínky a pravidelně splácí požadované splátky nezajištěným věřitelům.

Insolvenční správce má vysokoškolské magisterské vzdělání

Insolvenční správce je fyzickou osobou nebo veřejnou obchodní společností, která je bezúhonná, má vysokoškolské magisterské vzdělání a složí náročné správcovské zkoušky. Seznam insolvenčních správců je součástí insolvenčního rejstříku a je veden pod ministerstvem spravedlnosti, které na výkon správců dohlíží.

Co má insolvenční správce na starosti? Jaká práva a povinnosti v oddlužení?

Insolvenční správce je prodlouženou rukou soudu.

  • Navrhuje a doporučuje způsob řešení úpadku dlužníka
  • Sestavuje a vede seznam přihlášených pohledávek a přezkoumává je
  • Zjišťuje, zajišťuje a zpeněžuje majetek dlužníka (má právo provádět i vlastní šetření, zda dlužník nevlastní i jiný majetek, než který v seznamu uvedl)
  • Kontroluje příjmy dlužníka
  • Dle rozvrhu zasílá jednotlivé splátky na pohledávky nezajištěným věřitelům. Tyto prostředky mu zasílá plátce mzdy dlužníka (mzdová účetní)
  • Vede incidenční spory o pohledávky a majetek
  • Vypracovává zprávu o přezkumu přihlášených pohledávek, které může uznat či popřít. Zpráva je důležitým podkladem pro pohledávky věřitelů, které budou v insolvenci uspokojovány
  • Ve vybraných případech zasílá zprávu účastníkům insolvenčního řízení
  • Vypracuje zprávu pro oddlužení, ve které uvede veškeré okolnosti, které jsou rozhodující pro konečné osvobození od placení zbylých dluhů a následné splnění oddlužení

Po novele insolvenčního zákona od 1.10.2024 má insolvenční správce více pravomocí a povinností
Nově mají správci povinnost zkoumat nejen minulé a současné příjmy, ale i budoucí majetkový a příjmový potenciál dlužníka.

Insolvenční správce přezkoumává příjmy

Insolvenční správci mají nový informační nástroj z dílny Ministerstva spravedlnosti. Zde lze provést srovnání, na základě statistických dat, zda příjem dlužníka odpovídá příjmům lidí ve srovnatelném postavení.

Posuzuje se věk, vzdělání, pracovní zařazení, region, ve kterém dlužník žije a pracuje. Přihlíží se i ke zvyšujícím, či snižujícím faktorům. Mezi ty zvyšující patří například jazykové schopnosti, řidičské oprávnění, svářečský průkaz. Naopak k těm snižujícím pak nejčastěji zdravotní omezení.

Na základě těchto parametrů pak insolvenční spPozuzování dlužníka v oddluženírávce stanovuje osobní cíl, který následně sleduje a o plnění podává zprávy soudu a věřitelům. Cílem je, aby dlužník adekvátně pracoval a nepracoval pod své možnosti, nebo dokonce načerno.

Insolvenční správce může provádět prohlídku bytu či sídla podnikání

Mimo jiné insolvenční správce může provádět také prohlídky bytu či místa podnikání dlužníka, kde zkontroluje sepsaný majetek a má tak možnost zjistit, zda je vše v pořádku a na nic dlužník nevědomky či vědomě nezapomněl.

Pravidelně vypracovává zprávu o průběhu oddlužení

Insolvenční správce pravidelně vypracovává zprávu o průběhu dlužníkova oddlužení. Dlužník si musí plnit své povinnosti po celou dobu insolvenčního řízení. Mezi nejčastější patří pravidelné dokládání svých příjmů a informování o všech podstatných změnách, ke kterým během oddlužení dojde, jako je změna zaměstnání či změna bydliště.

Co dělat v případě, že správce neplní své povinnosti během oddlužení?

V praxi může dojít i k situaci, kdy správce neplní své povinnosti. Dlužník pak netrpělivě čeká na jeho odpověď a neví, jak se zachovat, aby mu insolvenci zbytečně nezrušili. Pokud insolvenční správce neplní včas své povinnosti nebo si počíná nezákonným způsobem, může se dlužník obrátit na insolvenční soud a požádat o změnu správce. Stejnou možnost mají také věřitelé.

Insolvenční soud pak může správce odvolat a zprostit jej výkonu jeho funkce. Všemu ale předchází podrobné posouzení celé situace.

Jaký je rozdíl mezi odvoláním a zproštěním správce?

Odvolání správce používá insolvenční soud v případech, kdy nedošlo k porušení v plnění povinností správcem v insolvenci. Možným důvodem může být dlouhodobá neschopnost výkonu funkce správce, střet zájmů (správce je současně advokátem dlužníka nebo některého z věřitelů), vysoké pracovní vytížení, které brání efektivnímu výkonu nebo zánik oprávnění činnosti správce (nesplňuje podmínky k výkonu činnosti).

Zproštění insolvenčního správce

Insolvenčního správce, který neplní řádně své povinnosti nebo který nepostupuje při výkonu své funkce s odbornou péčí anebo který závažně porušil důležitou povinnost, uloženou mu zákonem nebo soudem, může insolvenční soud na návrh věřitelského orgánu nebo dlužníka anebo i bez tohoto návrhu jeho funkce zprostit.

Potřebujete právní radu a insolvenční správce nereaguje?

Každý dlužník v insolvenčním řízení se často setkává se situacemi, kdy si neví rady. Potřebuje tzv. právní radu či pomoc a má za to, že insolvenční správce je zde pro něj a vše mu vysvětlí. Opak je ale pravdou. Insolvenční správce nemá povinnost pomáhat dlužníkovi a radit mu v situacích, do kterých se během oddlužení dostává. Může se jednat o postup a doložení potřebných dokumentů např. v případě:

–          změny či dočasné ztráty zaměstnání

–          dlouhodobé nemocenské

–          nástupu na mateřskou a rodičovskou dovolenou

–          nové vyživovací povinnosti

–          ztráty dárce (darovací smlouvy)

–          získání daru či dědictví během insolvence

Právní zastoupení po dobu oddlužení

Jste v insolvenci a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme. Ať už jste naším klientem či ne, nabízíme službu právního zastupování po dobu oddlužení. Budeme společně s vámi hlídat vaše insolvenční řízení a dokládat a řešit potřebné záležitosti. Budete tak v klidu, že je o vše postaráno, na nic nezapomenete a vaše oddlužení tak nebude ohroženo jeho případným zrušením pro neplnění povinností dlužníka v oddlužení.

Stačí nás kontaktovat nebo vyplnit formulář. Brzy se vám ozveme a vaši situaci podrobně probereme. Těšíme se na vás! Tým Spolubezdluhu.cz

 

 

 

down-arrow (1)Výše nezabavitelných částek a splátek v exekuci a oddlužení pro rok 2025
Oddlužení přináší novou životní energii. Jak hodnotí insolvenci a spolupráci s námi klienti?down-arrow (1)

Kontaktní formulář

Vyplňte náš on-line formulář a sjednejte si konzultaci ZDARMA případně zavolejte na číslo 777 722 622. Naši specialisté působí po celé ČR a najdete je na těchto pobočkách ZDE.

Provozovatel

Advokátní kancelář Pola s.r.o.

Sídlo: Teslova 1129/2b, Ostrava 702 00
IČO: 21313059
Zápis v OR: C 95319 vedená u Krajského soudu v Ostravě

Kontakty

JUDr. Jan Pola
advokát