fbpx

Povinnosti dlužníka po schválení oddlužení

Insolvenční soud povolí oddlužení dlužníka v případě, kdy jsou splněny podmínky pro povolení oddlužení. Po povolení a následně schválení oddlužení by měl každý dlužník dodržovat povinnosti, které mu soud, insolvenční správce a také insolvenční zákon stanovuje. O jaké povinnosti se jedná? Na co musí dlužník v oddlužení myslet a neopomenout?

Mezi základní podmínky pro povolení oddlužení soudem patří existence úpadku. Jedná se o stav, kdy má dlužník alespoň dva dluhy u dvou různých věřitelů se závazky 30 dnů po splatnosti a není schopen je plnit. Nebo se může jednat o tzv. hrozící úpadek. Dlužník si nemůže vypracovat insolvenční návrh na povolení oddlužení sám, ale musí být sepsán osobou stanovenou zákonem, kterou je nejčastěji advokát.

Jaké povinnosti má dlužník během insolvenčního řízení?

1. Poskytovat součinnost insolvenčnímu správci

Insolvenční správce je pro dlužníka v insolvenčním řízení nejdůležitější osobou, a proto s ní musí komunikovat.

V případě, že si insolvenční správce vyžádá informace či doklady, dlužník je povinen tuto záležitost telefonicky, emailem či poštou vyřídit. Je nutné být tedy aktivní a se správcem včas komunikovat a dbát jeho pokynů.

 

2. Zabezpečovat si trvalý a přiměřený příjem

Dlužník je povinen zabezpečovat si trvalý příjem, který zajistí, že prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek budou uspokojeny pohledávky přihlášených nezajištěných věřitelů v co nejvyšší míře.

Dle ust. § 412 odst. 1 písm. h) insolvenčního zákona je dlužník povinen vynaložit veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů. Konkrétně to znamená, že dlužník si bude po celou dobu oddlužení zajišťovat co nejvyšší příjem, zpravidla nikoliv jen příjem minimální (minimální mzdu).

Soud přihlíží ke vzdělání dlužníka, jeho schopnostem a možnostem

Pokud dlužník nedodrží stanovené podmínky přiměřeného příjmu, může to mít za následek neosvobození od nezaplacených dluhů. Soud bude přihlížet zejména k tomu, zda dlužník má zaměstnání (či jiný příjem) s výdělkem přiměřených jeho vzdělání, schopnostem a možnostem, zda dlužník má v rozhodné době (absence příjmu či jeho nižší výše) zdravotní, rodinné (péče o děti, rodiče, atp.) nebo jiné důležité důvody, pro které si nemůže obstarat vyšší, či alespoň nějaké příjmy.

Přihlíží se k situaci na trhu práce (míra nezaměstnanosti, nabídka volných pracovních míst a průměrná mzda pro kvalifikaci dlužníka v místě jeho bydliště).

Neodůvodněný nízký příjem může být důvodem pro zrušení schváleného oddlužení

V případě důvodných pochybností o snaze dlužníka bude právě na dlužníkovi, aby insolvenčního správce, soud i věřitele přesvědčil o tom, že po něm nelze spravedlivě požadovat, aby si zajistil příjem vyšší. Pokud se mu to nepodaří, je to důvodem pro zrušení oddlužení. Jinak řečeno, neodůvodněně nízký příjem dlužníka bude důvodem pro zrušení schváleného oddlužení.

  • Je nutné splácet alespoň min. měsíční částku

Příjmy dlužníka musí být alespoň v takové výši, aby jimi šla uspokojovat tzv. minimální měsíční splátka dle ust. § 395 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona.

Nebude-li příjem dlužníka postačovat, bude o tom insolvenční správce dlužníka informovat. Nezjedná-li dlužník nápravu (nezajistí-li si zvýšení příjmů), je to též důvodem pro zrušení oddlužení.

  • Dlužníku zůstává měsíční nezabavitelná částka

Hlavní plátce mzdy či jiného příjmu dlužníka vypočte každý měsíc tzv. nezabavitelnou částku a vyplatí ji dlužníku. Zbylá část příjmu dlužníka (a případné další jeho příjmy) bude zaslána insolvenčnímu správci. Ten překontroluje správnost výpočtu nezabavitelné částky.

  • Bez bankovního účtu se dlužník neobejde

Zejména v případě více plátců mzdy či jiného příjmu může nastat situace, kdy bude insolvenční správce dlužníkovi zasílat zpět část jeho příjmů. Pro ten případ je nezbytné, aby měl dlužník zřízený bankovní účet, v opačném případě bude od vracené částky odečten náklad na její vracení.

Insolvenční správce bude ze všech srážek nejprve uspokojovat přednostní pohledávky a po nich bude pravidelně uspokojovat nezajištěné věřitele.

3. Nezatajovat žádný ze svých příjmů

Dlužník je povinen nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu nebo insolvenčního správce předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání účinků schválení oddlužení.

Dlužník je povinen insolvenčnímu správci bezodkladně oznamovat všechny své mimořádné příjmy, které je povinen vydat insolvenčnímu správci k uspokojení nezajištěných věřitelů (v případě pochyb dlužník oznámí mimořádné příjmy insolvenčnímu správci, který určí, zda podléhají oddlužení, či si je může dlužník ponechat pro vlastní potřebu). Jednání, kterým dlužník odmítne přijetí daru, je neplatné.

4. V případě zahájení dědického řízení oznámit skutečnost insolvenčnímu správci

Bude-li zahájeno dědické řízení, v kterém bude dlužník vystupovat jako možný dědic, oznámí to dlužník bezodkladně insolvenčnímu správci.

Jednání, kterým dlužník odmítne přijetí dědictví bez souhlasu insolvenčního správce, je neplatné. Totéž platí, jestliže dlužník uzavře bez souhlasu insolvenčního správce dohodu o vypořádání dědictví, podle které má z dědictví obdržet méně, než činí jeho dědický podíl. Má se za to, že dlužník, který za trvání účinků schválení oddlužení neodmítne dědictví, uplatnil výhradu soupisu.

 

5. Dlužník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu správci každou změnu

Insolvenčnímu správci je třeba nahlásit jakoukoli změnu a to např.:

  • změna bydliště dlužníka

Nikoliv trvalého pobytu, jak je uveden v občanském průkazu, ale adresy místa, kde se dlužník skutečně zdržuje s úmyslem zdržovat se tam trvale.  Je-li adresa pro doručování písemností odlišná od adresy bydliště či trvalého pobytu, oznámí dlužník i změnu adresy pro doručování.

  • změna telefonního čísla, emailu či bankovního spojení
  • změna zaměstnání a příjmů

V případě, že si dlužník zajistí nové zaměstnání či jiný trvalý příjem, oznámí to do 1 týdne insolvenčnímu správci. Svému novému zaměstnavateli či plátci jiného trvalého příjmu dlužník sdělí, že probíhá oddlužení, a že mají být prováděny srážky ze mzdy či jiného příjmu dlužníka.

  • zahájení či ukončení podnikání

Bez zbytečného odkladu bude dlužník informovat insolvenčního správce o tom, že začíná podnikat nebo že podnikání plánuje ukončit.

  • zahájení řízení o stanovení výživného

Bude-li zahájeno řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí dlužníka nebo o stanovení výživného, oznámí to dlužník bezodkladně insolvenčnímu správci.

  • změny ve všech osobních poměrech

Bez zbytečného odkladu musí dlužník informovat insolvenčního správce a plátce mzdy či jiného svého příjmu (většinou mzdovou účtárnu) o všech změnách v poměrech osobních, které mohou mít vliv na výši výpočtu nezabavitelné částky (a tyto změny doloží příslušnými listinami). Jedná se zejména o sňatek nebo rozvod, uzavření nebo zrušení registrovaného partnerství, narození dítěte, dosažení zletilosti dítěte a ukončení jeho denního studia.

6. Dlužník nesmí poskytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody

Dlužník nesmí například uspokojovat nezajištěné věřitele mimo rámec oddlužení.

7. Během oddlužení na sebe nesmí přijímat nové závazky ani uzavírat dohody

Dlužník se během oddlužení nesmí zadlužovat. Budou-li zjištěny nové dluhy po splatnosti, jde o závažné porušení povinností dlužníka v oddlužení, a tedy o důvod pro zrušení oddlužení.

Dlužník dále nesmí uzavírat žádné dohody ani smíry, v důsledku kterých by vznikla povinnost k úhradě pohledávek za majetkovou podstatou nebo pohledávek postavených na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou (typicky dohody o výši výživného). Pokud jsou či budou vedena řízení o takovýchto pohledávkách, bude o nich dlužník bezodkladně informovat insolvenčního správce.

8. V případě, že se dlužník stane nezaměstnaným, musí usilovat o získání nových příjmů

Dlužník nemůže během oddlužení ukončovat svůj pracovní poměr dohodou ani se dobrovolně zříkat svých ostatních příjmů, aniž by měl zajištěný výdělkově srovnatelný příjem jiný.

V případě, že se dlužník stane nezaměstnaným ani nemá příjem z podnikání, bude o získání nových příjmů usilovat a nebude odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat a současně bezodkladně (nejpozději do 1 týdne) předloží insolvenčnímu správci:

  • Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání

Vedle nalezení práce nové má též dlužník možnost uzavřít smlouvu o důchodu (darovací smlouvu) s třetí osobou. Touto smlouvou se zaváže třetí osoba, že bude dlužníkovi měsíčně přispívat určitou konkrétní peněžní částkou. Insolvenční správce bude dlužníku nápomocen při vyčíslení minimální měsíční částky. Soud na dlužníka apeluje, aby bylo tímto směrem postupováno vždy co nejdříve. Začne-li se daná věc řešit bezodkladně, postačí často dar v řádech stokorun, nejvýše několika málo jednotek tisícikorun měsíčně. Zůstává-li však věc neřešena déle, je následně potřeba platit již částky desetitisícové – často nedosažitelné – a oddlužení se ruší.

  • Přehled svých příjmů za uplynulé 3 kalendářní měsíce

Vždy po uplynutí 3 kalendářních měsíců k patnáctému dni následujícího kalendářního měsíce předložit insolvenčnímu soudu přehled svých příjmů za uplynulé měsíce,, neurčí-li soud jinak  a v případě, že je nezaměstnaný či bez podnikatelských příjmů, soupis všech svých jednání, která směřují k získání zaměstnání či příjmům z podnikání.

Ve vztahu k insolvenčnímu soudu má dlužník tyto povinnosti:

bez zbytečného odkladu oznámit každou změnu své adresy pro doručování, aby nikdy nedošlo k situaci, že se dlužníkovi nepodaří doručit soudní zásilku

– na výzvu soudu ve stanovené lhůtě splnit uloženou povinnost – zaslat požadované vyjádření či listiny

– na výzvu soudu se dostavit k soudu na nařízené jednání

Porušením povinností soud zruší schválené oddlužení

Poruší-li dlužník některou z uložených povinností (jakoukoliv z nich), může či musí soud zrušit schválené oddlužení či prodloužit průběh oddlužení. Důsledky, které ze zrušeného oddlužení pro dlužníka mj. plynou, jsou, že dlužníkovi nebude „prominuta“ část jeho dluhů. Po skončení insolvenčního řízení se budou moci (dosud neuspokojení) věřitelé domáhat svých pohledávek exekucí. Na základě výše uvedeného soud apeluje na dlužníka, aby svých povinností (včetně informačních) náležitě dbal.

V této souvislosti soud důrazně upozorňuje dlužníka, že případná ztráta zaměstnání či jiného zdroje příjmů má být okolností, pro kterou bude dlužník s insolvenčním správcem komunikovat intenzivněji, a ne pro kterou přestane s insolvenčním správcem zcela komunikovat.

Ztrátu zaměstnání nebo jiného příjmu je dlužník povinen oznámit bezodkladně insolvenčnímu správci (a to i před uplynutím výpovědní doby). Ztráta příjmů ještě sama o sobě (bez dalšího) ke zrušení oddlužení nevede.

 Splnění předpokladů pro osvobození a rozhodnutí o splnění oddlužení

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že toto insolvenční řízení může skončit osvobozením od povinnosti platit dosud neuhrazené dluhy a následným splněním oddlužení. Zatímco v takovém případě (zjednodušeně řečeno) bude moci dlužník za svými finančními problémy udělat tlustou čáru a svůj život znovu začít s čistým štítem, bez dluhů, tak v případě neúspěšného oddlužení zůstanou po skončení tohoto řízení dlužníku všechny (neuhrazené) dluhy.

Povolení nového oddlužení v nejbližších letech je vyloučeno

V druhém případě (neúspěšné oddlužení) nemusí být vyloučeno, aby bylo dlužníkovi znovu povoleno oddlužení. Musel by však celý proces oddlužení absolvovat od začátku a v něm přistoupit k plnění všech uložených povinností zodpovědně. Je zcela na dlužníkovi, jakou ze shora uvedených možností jeho insolvenční řízení skončí, zda bude dlužník plnit všechny své povinnosti, či nikoliv. Osvobození od placení pohledávek je zcela mimořádnou a prakticky neopakovatelnou příležitostí, když znovu povolit oddlužení je až na výjimečné případy možné až po uplynutí 12-ti let. Je tak nezbytné, aby dlužník využil přiznaného osvobození a opětovně se do nesplnitelných dluhů nedostal.

Soud apeluje na dlužníka, aby se se svými povinnostmi v oddlužení opakovaně seznamoval

Soud si uvědomuje, že období oddlužení bude pro dlužníka mimořádně náročné a zřejmě i stresující, ale jen projde-li jím dlužník a bude plnit plně všechny mu uložené úkoly a povinnosti, bude moci znovu začít svůj život bez dluhů. V opačném případě, tedy neprojde-li, je velmi pravděpodobné, že bude dlužník pobírat minimální – nezabavitelnou mzdu (důchod) již napořád. Volba dlužníka tak není, zda příštích několik let bude pobírat pouze nezabavitelnou část mzdy (důchodu), či nikoliv, ale zda ji bude pobírat příštích několik let, nebo po zbytek svého života. Je jen na dlužníkovi, kterou cestu si zvolí.

Oddlužení trvá zásadně po dobu 3 let

Díky novele insolvenčního zákona z roku 2024 plnění splátkového kalendáře (oddlužení) probíhá zásadně po dobu celých tří let. Dříve může skončit jen tehdy, pokud dlužník uspokojí všechny nezajištěné pohledávky, a to v plné výši (100 %).

Dlužník již nemá povinnost napřímo platit zálohy na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce, neboť tyto budou placeny ze srážek prováděných plátci mzdy či jiného příjmu (naposledy dlužník zaplatí za měsíc, v kterém bylo vydáno usnesení o povolení oddlužení).

Proč oddlužení s námi?

Rádi vám pomůžeme nejen se zpracováním návrhu na povolení oddlužení, ale také s plněním vašich povinností během insolvenčního řízení. Zpracovat návrh dokáže každá akreditovaná osoba, ale starat se o své klienty i okamžiky následující po povolení oddlužení již ne. Naši insolvenční specialisté jsou připraveni vám kdykoli pomoci. Nebojte se a ozvěte se co nejdříve!

Pokud se obáváte hovoru a nevíte, jak začít, žádné obavy. Stačí vyplnit formulář a kolegové se ozvou Vám. Jsou obyčejní lidé jako vy a jejich bohaté zkušenosti budou pro vás velkou výhodou.

 

 

down-arrow (1)Video: Spolubezdluhu.cz na TV Barrandov
Změna srážek exekucí ze mzdy od 1.10.2024. Proč je oddlužení výhodnější?down-arrow (1)

Kontaktní formulář

Vyplňte náš on-line formulář a sjednejte si konzultaci ZDARMA případně zavolejte na číslo 777 722 622. Naši specialisté působí po celé ČR a najdete je na těchto pobočkách ZDE.

Provozovatel

Advokátní kancelář Pola s.r.o.

Sídlo: Teslova 1129/2b, Ostrava 702 00
IČO: 21313059
Zápis v OR: C 95319 vedená u Krajského soudu v Ostravě

Kontakty

JUDr. Jan Pola
advokát