fbpx

Změna srážek exekucí ze mzdy od 1.10.2024. Proč je oddlužení výhodnější?

Máte dluhy a jsou vám prováděny exekuční srážky ze mzdy? Zůstává vám najednou méně peněz? Tak pozor! Od 1.10.2024 se změnila pravidla! Dlužníci, kteří mají více než 4 exekuce na platě, budou mít zpravidla vyšší srážky. 

Od 1.10.2024 začala platit nejen novela insolvenčního zákona, která zkrátila dobu oddlužení na tři roky, ale změnil se i exekuční a občanský soudní řád.

Srážka u více než 4 exekucí ze mzdy může být dvojnásobná než doposud!

Novinkou je způsob provádění srážek ze mzdy u dlužníků, kteří mají 4 a více exekucí na platě či mzdě. Těmto dlužníkům se od 1.10.2024 začaly srážet splátky v režimu přednostní exekuce, nehledě na to, zda jde o nepřednostní či přednostní exekuci.

Přednostní exekuce

Mezi přednostní exekuce patří především výživné (dlužné alimenty na děti nebo manžela/manželku), náhrada škody (způsobená ublížení na zdraví nebo úmyslným trestným činem), dlužné mzdy a platy (odměny za práci) nebo dluhy na daních, poplatcích, sociálním či zdravotním pojištění.

Přednostní pohledávky jsou vnímány jako nejzávažnější, proto mají prioritní postavení.

Nepřednostní exekuce

Nepřednostní exekuce nemají tak vysokou prioritu jako přednostní a zahrnují v podstatě všechny ostatní exekuce, nejčastěji se jedná o bankovní a nebankovní půjčky, spotřebitelské úvěry a kreditní karty. Také může jít o exekuce za neuhrazené služby (voda, elektřina, plyn, internet a TV) či nezaplacené pokuty za dopravní přestupky, jízdu načerno, atd.

Jak se srážky ze mzdy počítají

Od čisté mzdy se odečte nezabavitelná částka a zbytek se vydělí třemi. 

V roce 2024 činí nezabavitelná částka zpravidla 12 705 Kč, ke které se připočítává 3 176,17 Kč na každou další vyživovanou osobu, kterou je druhý z manželů či dítě žijící ve společné domácnosti. 

První třetina je určena pro splátky nepřednostní exekuce. Pokud má dlužník i přednostní exekuce, uspokojují se tyto přednostní exekuce z první třetiny společně s nepřednostními exekucemi. 

Druhá třetina je určena pro přednostní exekuce. Pokud je dlužník doposud neměl, byla mu tato částka vyplacena. Nově i tato částka při vícečetných exekucích půjde na exekuční srážky, nehledě na to, o jakou exekuci se jedná.  Třetí třetinu spolu s nezabavitelnou částkou obdrží dlužník. Právní předpis dále stanoví částku, nad kterou se srazí zbytek čisté mzdy bez omezení.

Příklad:

Pan Dvořák má čistou mzdu 35 000 Kč, má 1 dítě, které s ním žije v domácnosti a exekuce u 5 nepřednostních exekucí. 

Srážka ze mzdy 35 000 Kč – 15 881 Kč (nezabavitelná částka na dlužníka 12 705,- Kč + na vyživovanou osobu 3 176,- Kč) = 19 119 Kč / 3 = 6 373 Kč

Ze mzdy za 09/2024 zaměstnavatel srazí a zašle exekutorovi 6 373 Kč

Od 1.10.2024 (mzda vyplacená v 11/2024) bude zaměstnavatel postupovat dle novely. 

Srážka ze mzdy 35 000 Kč – 15 881 Kč (nezabavitelná částka na dlužníka 12 705,- Kč + na vyživovanou osobu 3 176,- Kč) = 19 119 Kč / 3 = 6 373 Kč + 6 373 Kč (1. a 2. třetina).

Ze mzdy za 09/2024 zaměstnavatel srazí a zašle exekutorovi 12 746 Kč

Úprava se netýká všech

Výjimku tvoří lidé pobírající starobní, sirotčí nebo invalidní důchod II. nebo III. stupně, kterým zůstane zachována srážka ve výši jedné třetiny zbytku čisté mzdy. Tuto skutečnost však musí dlužník svému zaměstnavateli nahlásit a doložit. 

Druhou výjimka je složitější. Nastane, pokud jedna třetina zbytku čisté mzdy nedosahuje částky rovnající se součtu měsíčních hotových výdajů a měsíční odměny insolvenčního správce, což je částka 1 089,- Kč u jednotlivce a 1 633,50 Kč u manželů.  

Zahájení srážek ze mzdy

Změnila se účinnost exekučních příkazů. Upřesnilo se, odkdy má zaměstnavatel začít se srážkami. Srážky začínají od 1 prvního dne měsíce následujícího od doručení exekučního příkazu. V minulosti se stávalo, že exekuční příkaz byl doručený v den výplaty a srážet se mělo okamžitě. Zaměstnavatel ani dlužník tak nebyl na tuto situaci připravený. 

Proč je oddlužení výhodnější než zůstávat v exekucích?

Řešením dluhů a exekucí je insolvence nebo-li oddlužení a lidově řečeno osobní bankrot. Právě cílem novely insolvenčního zákona je přimět dlužníky, kterým se doposud vyplatilo setrvávat v režimu nepřednostních exekucí, aby raději vstoupili do oddlužení, ve kterém se svých dluhů mohou zbavit už za tři roky. Nově je totiž výše srážek ze mzdy v exekuci při 4 a více exekucích na mzdě stejná jako v oddlužení. A to má insolvence další výhody. Jaké? 

Výhody oddlužení

Velká část předlužených lidí institut oddlužení nezná a stále si myslí, že do něj nemohou vstoupit. Ale opak je pravdou. 

Jednou z podmínek vstupu do insolvence je prokázání úpadku, což je stav, kdy má dlužník více než dva věřitele s dluhy po splatnosti déle než 30 dnů a tyto dluhy není schopen plnit.

Dlužník platí pouze jedinou splátku a je pod ochranou soudu

V insolvenci dlužník splácí pouze jednu splátku, je pod ochranou soudu, kdy ho věřitelé nesmí obtěžovat, což dlužníci vnímají jako obrovskou úlevu.

Oddlužení trvá pouze 3 roky

Pokud si v insolvenci bude dlužník plnit veškeré své povinnosti, po třech letech se může těšit na osvobození od placení zbylých dluhů a splnění oddlužení. Kdežto s exekucemi se lidé často potýkají celý život. Insolvence je zákonná cesta, jak se jednou pro vždy svých dluhů zbavit a začít tak nový život, život bez dluhů. 

Jak s insolvencí začít?

Insolvenční návrh může podat pouze osoba stanovená zákonem, kterou je nejčastěji advokát. Je tedy třeba si advokáta zvolit.

Kontaktovat zkušené specialisty

Stačí kontaktovat insolvenční specialisty, kteří vás celým procesem provedou. Jsou obyčejní lidé jako vy, není tedy třeba se ničeho obávat.

Doložit potřebnou dokumentaci

Po doložení potřebných dokumentů k příjmům, vyživovaným osobám, majetku a závazkům se k příslušnému soudu podá insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení a tím se zahájí insolvenční řízení.

Plnit zákonem stanovené povinnosti

Poté si již dlužník krok za krokem prochází oddlužení, ve kterém si musí plnit své povinnosti, např. reagovat na případné dotazy a výzvy insolvenčního správce a soudu.

Využít služby právního zastupování

Máte strach, že to nezvládnete? Lze si objednat službu právní zastupování, kdy budete mít po boku po celou dobu oddlužení zkušeného advokáta, který spolu s vámi bude hlídat průběh vašeho insolvenčního řízení. Nemusíte se tedy obávat, že promeškáte nějakou stanovenou lhůtu či něco důležitého opomenete. A to je obrovská úleva!

Nebuďte otroky svých exekucí, vyhlaste osobní bankrot. Insolvenční návrh vám sepíšeme a podáme k příslušnému soudu. Budeme vás zastupovat v celém průběhu insolvenčního řízení. S námi budete mít právníky v zádech. Neváhejte a kontaktujte našeho insolvenčního specialistu, který vám se vším rád pomůže.

Pavel Kovařík se na vás bude těšit v kanceláři v Ostravě a Novém Jičíně.

down-arrow (1)Povinnosti dlužníka po schválení oddlužení
Podmínky insolvence a oddlužení 2025?down-arrow (1)

Kontaktní formulář

Vyplňte náš on-line formulář a sjednejte si konzultaci ZDARMA případně zavolejte na číslo 777 722 622. Naši specialisté působí po celé ČR a najdete je na těchto pobočkách ZDE.

Provozovatel

Advokátní kancelář Pola s.r.o.

Sídlo: Teslova 1129/2b, Ostrava 702 00
IČO: 21313059
Zápis v OR: C 95319 vedená u Krajského soudu v Ostravě

Kontakty

JUDr. Jan Pola
advokát